Bazpieczeństwo na Facebooku (Likejacking)

Bazpieczeństwo na Facebooku (Likejacking)

Facebook stał się w ostatnim czasie bardzo popularnym portalem społecznościowym. Służy on zarówno internautom, którzy chcą mieć stały kontakt ze swoimi znajomymi, jak i również firmom, które dzięki niemu pragną zwiększyć świadomość marki i tym samym osiągnąć korzyści finansowe. Ponieważ jest to narzędzie o naprawdę potężnej sile odziaływania nic dziwnego, że pojawiły się osoby, które z różnym skutkiem próbują wykorzystać je do swoich celów. Jak się przed tym bronić?

Facebook daje nam możliwość podzielenia się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi informacjami na temat tego, co aktualnie dzieje się w naszym życiu, czym się zajmujemy a także pokazania im ciekawych filmów czy też przesłania linków do zabawnych aplikacji. Cechą charakterystyczną tego portalu stał się niewielki przycisk „lubię to”, który w zamyśle twórcy miał służyć jedynie do okazywania sympatii do danego profilu, gry czy też innego elementu i tym samym pokazywać innym użytkownikom, że jest on godny ich uwagi. Niestety okazało się, że cyberprzestępcy bardzo szybko zorientowali się, że skłonność fanów facebooka do klikania w „lubię to” można wykorzystać również do realizacji swoich celów.

Likejacking – co to takiego ?

Likejacking jest Facebookową odmianą clickjackingu. W praktyce polega on na tym, iż przestępca tworzy stronę, na której rzekomo ma znajdować się ciekawy film, gra czy też inna treść, która z założenia mogłaby zainteresować odbiorcę. W rzeczywistości jednak wcale ich tam nie ma. Utworzona witryna ma bowiem za zadanie jedynie przyciągnąć uwagę użytkowników. To jednak nie koniec. Cyberprzestępcy dopuszczający się likejackingu na przygotowanej przez siebie witrynie tworzą specjalną ramkę, która obejmuje całą stronę wyświetlaną w przeglądarce. Klikając na jakikolwiek przycisk czy też obrazek, znajdujący się w jej obrębie, aktywujemy oprogramowanie, którego celem jest odwołanie się do naszego profilu na Facebooku oraz zmiana jego ustawień. W efekcie jesteśmy narażeni na:

  • zmianę ustawień prywatnych naszego konta, skutkiem czego będzie ono dostępne dla wszystkich użytkowników sieci,
  • umieszczenie na naszej Tablicy informacji dotyczącej tego, iż wyrażamy swoją aprobatę względem fałszywej witryny poprzez kliknięcie przycisku „lubię to” i tym samym narażenie naszych znajomych na atak cyberprzestępcy,
  • wysłanie spamu do naszych znajomych,
  • instalację aplikacji, których celem są różnego rodzaju przestępstwa internetowe takie jak wyłudzanie pieniędzy czy zawirusowanie naszego komputera i rozprzestrzenianie ich wśród znajomych na Facebooku.

Czy wobec likejackingu naprawdę jesteśmy bezbronni?

Nie, jeśli zaczniemy korzystać z social media w sposób roztropny i świadomy. Należy wiedzieć, jakiego typu zagrożenia tam na nas czyhają, bo tylko wtedy możemy im przeciwdziałać. Przede wszystkim powinniśmy wykazać się dużą roztropnością w klikaniu na linki przesyłane przez znajomych czy też innych użytkowników Facebooka. Mogli oni bowiem paść ofiarą opisanego wyżej przestępstwa i nieświadomie polecić nam niebezpieczną witrynę. Nie należy również bezmyślnie klikać na informacje znajdujące się na Tablicach właścicieli Facebookowych profili. To również może bowiem przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. Warto również zachować ostrożność względem wszelkiego rodzaju aplikacji, które obiecują nam, iż dzięki nim będziemy wiedzieć, kto oglądał nasz profil na Facebooku. Ten portal społecznościowy nie umożliwia bowiem uzyskania tego typu informacji i w praktyce stworzenie aplikacji, która mogłaby dać nam taką wiedzę jest niemożliwe.

Jeśli pomimo wszelkich środków ostrożności klikniesz w fałszywy link i zorientujesz się, że padłeś ofiarą przestępstwa internetowego, powinieneś niezwłocznie opuścić witrynę, na której się znalazłeś oraz sprawdzić czy do Twojego konta nie dodano fałszywych aplikacji lub też postów na tablicy. Jeśli tego typu sytuacja zaistniała powinieneś niezwłocznie je usunąć. Warto także poinformować o tym również znajomych, aby byli czujni i nie klikali w linki, które od Ciebie otrzymają. Powinieneś także przeskanować dokładnie swój komputer w poszukiwaniu wirusów i szkodliwego oprogramowania.

Zabezpiecz swoje konto przed przejęciem!

Dla wielu internautów Facebook jest ważnym elementem komunikacji z otoczeniem. W związku z tym warto zadbać o to, aby niepowołane osoby nie miały możliwości wtargnięcia do naszego konta i poczynienia przy jego pomocy szkód. Facebook posiada kilka ważnych funkcji, które uniemożliwiają uzyskanie dostępu do naszego profilu nawet osobom, które są w posiadaniu naszego hasła oraz loginu. Warto o nich wiedzieć oraz z nich korzystać. Należą do nich:

  • bezpieczne przeglądanie (https) – dzięki niej każde połączenie z serwisem Facebook jeśli tylko będzie to możliwe, będzie szyfrowane (zabezpieczenie przed kradzieżą haseł),
  • powiadomienie o logowaniu z nieznanego urządzenia – Facebook może zapamiętać urządzenia, z których logujesz się na swoje konto. Za każdym razem, gdy Ty lub ktoś inny spróbuje dostać się do Twojego profilu z innego urządzenia, możesz zostać o tym poinformowany przy pomocy poczty elektronicznej lub SMS-a,
  • zatwierdzenie logowania – dzięki tej funkcji osoba logująca się z nieznanego portalowi urządzenia będzie musiała podać nie tylko Twój login i hasło ale także specjalny kod bezpieczeństwa.

Aktywowanie tych funkcji możliwe jest w ustawieniach konta Facebook.

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1118

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót