Czy ICANN naprawdę uwolni domeny najwyższego poziomu?

Czy ICANN naprawdę uwolni domeny najwyższego poziomu?

Jeśli ICANN (organizacja zarządzająca ruchem w internecie) uwolni domeny najwyższego poziomu, to będzie to oznaczało prawdziwą internetową rewolucję. Każda firma, która uiści z góry ustaloną kwotę będzie mogła bowiem dysponować własną nazwą domeny najwyższego poziomu. Oczywiście będzie to słono kosztowało. Niemniej jednak można się spodziewać, że duże koncerny skorzystają z tej możliwości.

Do tej pory dostępne były 22 domeny najwyższego poziomu np. com, org, info itp. oraz 250 adresów lokalnych. Od dłuższego czasy organizacja ICANN rozważała jednak możliwość udostępnienia tego typu adresów firmom, które mogłyby zakładać własne domeny najwyższego poziomu za określoną cenę. W praktyce oznacza to, że będzie można utworzyć stronę o adresie www.nazwastrony.google lub www.nazwastrony.apple. Pomysł ten został opisany w Dzienniku Internautów już w 2008 roku. Jednak dopiero 20 czerwca ICANN poinformowała, że Rada Dyrektorów zgodziła się na tę bądź co bądź niezwykle rewolucyjną zmianę.

Aż 13 jej członków zagłosowało „za” wprowadzeniem przedstawionego wyżej pomysłu w życie i tylko 1 „przeciw”. Dwie osoby wstrzymały się natomiast od głosu. Prezes i CEO ICANN Rod Beckstrom komentuje podjętą decyzję w następujący sposób:

ICANN otworzyła system nazw internetowych, aby uwolnić globalną ludzką wyobraźnię. Dzisiejsza decyzja szanuje prawa grup do tworzenia Domen Najwyższego Poziomu w każdym języku i piśmie. Mamy nadzieję, że pozwoli to systemowi nazw domenowych lepiej służyć całej ludzkości.

Kwestię tego w jaki sposób poszczególne firmy i organizacje mogą dokonywać rejestracji domen najwyższego poziomu reguluje dokument zatytułowany Applicant Guidebook. Jest on niezwykle ważny ponieważ stanowi gwarancję bezpieczeństwa nowego systemu. Reguluje on również kwestie tożsamości cyfrowej dużych firm oraz organizacji.

Czy to oznacza, że każdy będzie mógł mieć własną domenę najwyższego stopnia?

Tak, pod warunkiem, że wykażemy prawa do danej nazwy oraz jeśli dysponujemy skromną sumą 185 tysięcy USD. Tyle właśnie ma kosztować wykupienia własnej nazwy domeny najwyższego stopnia. Dodatkowo rocznie będzie to kosztowało 25 tysięcy USD za możliwość korzystania z niej. Jeśli kilka podmiotów będzie miało uzasadnione prawo do danej nazwy domeny wówczas ICANN zorganizuje aukcję, w trakcie której wyłoni zwycięzcę. Już wkrótce ma ruszyć globalna kampania, która będzie informowała o możliwości wykupu nowych domen. Wnioski o ich przyznanie będzie można składać od 12 stycznia do 12 kwietnia 2012 roku.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1251

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót