Domena gmail.pl przejęta przez Google?

Domena gmail.pl przejęta przez Google?

Jak pokazują dane z WHOIS od 4 sierpnia właścicielem domeny Gmail.pl jest Google Inc. Czy to znaczy, że wreszcie zakończył się 5 letni spór o prawa do tej domeny i wkrótce będziemy logować się do naszej poczty Gmail z nowego adresu? Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

Z pomocą spółki Mark Monitor Google wreszcie stało się właścicielem domeny, o którą tak walczyło. Nie wiadomo dokładnie jak spór został rozwiązany, ale z pewnością nie odbyło się to za sprawą polubownego sądu. Możemy tylko domniemać, co takiego skłoniło właściciela tej słynnej domeny do jej oddania czy też sprzedaży.

Krótka historia domeny Google.pl

Na temat domeny Google.pl pisaliśmy już w sierpniu 2010 roku. Wówczas na naszym blogu pojawił się artykuł zatytułowany „Domena Gmail.pl – dylematy i kontrowersje”. Jednak dopiero dziś możemy dopisać do niego puentę. Warto przypomnieć w kilku zdaniach jak toczyły się perypetie tego słynnego adresu internetowego.

Domena Google.pl została zarejestrowana w 2006 roku przez kobietę mieszkającą w Łodzi. Stała się ona wówczas miejscem publikowania treści artystycznych przez Grupę Młodych Artystów i Literatów. Nazwa Gmail stanowiła jednocześnie akronim nazwy wyżej wspomnianej grupy. Mimo zachowania wszelkich pozorów doszukiwano się w tym działaniu cybersquatting (mechanizmu przechwytywania ważnych domen w celach zarobkowych). Google nie udało się domeny tej kupić w związku z tym postanowił zwrócić się wnioskiem do polubownego sądu ds. domen internetowych o jej odebranie dotychczasowemu właścicielowi. Został on jednak odrzucony z przyczyn proceduralnych. Domenę kilkakrotnie wystawiano na aukcjach Allegro i wreszcie w 2010 roku została ona sprzedana za 119 400 złotych hurtowni hydrauliczno-sanitarnej z Częstochowy. Transakcja ta jednak finalnie nie doszła do skutku. Być może hurtownia ta bała się reakcji Google.

Dopiero 4 sierpnia 2011 roku domena Gmail.pl została przechwycona przez firmę Mark Monitor. Wszystko wskazuje na to, że została ona wynajęta przez Google. Kulisy transakcji nie są znane. Nie wiadomo, czy dotychczasowy właściciel ugiął się przed konsekwencjami prawnymi czy też obu stronom udało się dojść do finansowego porozumienia.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1220

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót