Faktury wysyłane e-mailem

Faktury wysyłane e-mailem

Według stanowiska resortu finansów faktura wysyłana mailem czy faksem nie ma takiej samej mocy prawnej jak przesyłana pocztą. Tylko dwa rodzaje faktur uznawane są przez Ministerstwo Finansów, czyli faktury papierowe wysyłane pocztą czy kurierem albo elektroniczne, ale tylko te z tzw. bezpiecznym e-podpisem, które nie są popularne z uwagi na cenę jaka trzeba za nie zapłacić.

Od dawna największym problemem dla przedsiębiorców jest walka o możliwość wysyłania i przechowywania faktur drogą elektroniczną. W obecnym stanie prawnym przepisy pozwalają na taką praktykę tylko wtedy, gdy faktura opatrzona jest bezpiecznym podpisem elektronicznym, a tym samym jest to związane z kosztami, których firmy nie chcą ponosić.

Od lat firmy w Polsce przesyłają sobie faktury e-mailem w zwykłym pliku, z tym, że fiskus uważa, że to nielegalne i w przypadku kontroli firmom grożą kary finansowe. Dochodzi nawet do tego, że przedsiębiorcy drukują faktury przesłane e-mailem i zaginają w pół,aby wyglądały jak wyjęte z koperty. Wtedy skarbówka nie może nałożyć żadnej kary, ponieważ nie ma przepisu nakazującego przechowywania kopert.

Kilka lat temu spółka zwróciła się z zapytaniem do Ministra Finansów czy w oparciu o unijne dyrektywy istnieje możliwość rozliczenia kwoty podatku VAT na podstawie faktur i faktur korygujących otrzymanych drogą elektroniczną lub faksem, które nie były fakturami elektronicznymi z bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przedsiębiorstwo argumentując swoje stanowisko podało, że na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie dotyczącej wystawiania i sposobie przechowywania faktur, nie jest wymagane, aby dla powstania faktury niezbędne było jej wydrukowanie bądź wypisanie. Firma przedstawiając kolejny pogląd zwróciła uwagę na to, że polskie przepisy odnoszące się do wystawiania faktur powstały w innym kontekście realiów obrotu gospodarczego i nie pasują do obecnej rzeczywistości. Dyrektor Izby skarbowej odnosząc się do podjętego tematu przez spółkę uznał, że taka praktyka jest niezgodna z przepisami. W konsekwencji spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który ją odrzucił (sygn. I SA/Kr 97/09). Po czym sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pod koniec maja Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że faktura wysyłana mailem lub faksem jest tak samo ważna, jak ta w formie papierowej (sygn. II FSK 1444/09). To duży postęp, ponieważ sądy dotąd odrzucały możliwość przesyłania faktur VAT nieopatrzonych e-podpisem. Jednakże ustne uzasadnienie wyroku to jeszcze nie wystarczy, aby przedsiębiorcy mogli odetchnąć z ulgą. Uzasadnienie pisemne umożliwi przeprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach.

Na jednym z portali społecznościowych powstała grupa „Chcemy legalnie wysyłać faktury e-mailem” na którym zrzeszają się osoby, które chciałyby szybko rozwiązać problem drukowania faktur. Głównym zadaniem akcji „Chcemy legalnie wysyłać faktury e-mailem" jest m.in. nacisk na władzę wywierany przez społeczeństwo, przeprowadzenie akcji masowej wysyłki próśb o interpretację przepisów podatkowych do Ministra Finansów, przesłanie prośby do NSA o wydanie uchwały nakazującej jednakową interpretację przedmiotowych przepisów przez wszystkie Wojewódzkie Sądy Administracyjne, doprowadzenie do wprowadzenia jednoznacznych zapisów ustawowych regulujących kwestę przesyłania faktur e-mailem.

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1075

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót