Google manipulowało wynikami wyszukiwań!

Google manipulowało wynikami wyszukiwań!

Źle się dzieje, gdy Google – monopolista i pierwszy policjant na straży Internetu, zostaje oskarżony o manipulację wynikami wyszukiwań. Po długotrwałym i wnikliwym śledztwie Federalnej Komisji Handlu USA (FTC), odkryto, że Google ma nieczyste sumienie w tym zakresie, a wyniki wyszukiwania były tak ustawiane, by promować ich własne strony, kosztem konkurencji.

Z raportu FTC wynika, że  celowo obniżano wyniki wyszukiwania dla alternatywnych stron, nawet tych oferujących szersze możliwości i o większej ilości odsłon. Zdarzały się również przypadki kopiowania treści z innych witryn. I chociaż na firmę nie została nałożona żadna kara, to raport znacząco podważa wiarygodność Google i jakość promowanych rozwiązań w zakresie uczciwego budowania pozycji w wyszukiwarce.

Nie ma się co dziwić, że wielu internautów jest oburzonych informacją o działaniach Google, z drugiej jednak strony, to żadne zaskoczenie. Na problem zwracano uwagę od dawna, bo przecież już w 2010 roku Financial Times zarzucił korporacji manipulację wskaźnikami Page Rank. Ręczna moderacja jest konieczna, aby przeciwdziałać efektom sztucznego pozycjonowania, niemniej, nie może to oznaczać naginania zasad dla własnych korzyści. Google już obiecało poprawę algorytmów i sposobu promowania własnych usług, tak aby działania nie miały znamion nieuczciwej konkurencji.

W oświadczeniu wystosowanym przez Radcę Prawnego Google Kena Walkera, możemy przeczytać:

„Po 19 miesiącach ciężkiej pracy, po przejrzeniu dziewięciu milionów stron dokumentów  i wielu godzinach przesłuchań, zespół FTC i cała piątka komisarzy FTC zadecydowała, że nie ma potrzeby ingerowania w to, w jaki sposób oceniamy strony i szeregujemy wyniki wyszukiwań.

Nieustannie dopracowujemy nasze algorytmy wyszukiwania, w ciągu roku wprowadziliśmy przeszło 500 poprawek, które mają pomóc użytkownikom do tych informacji, których rzeczywiście poszukują. Stworzyliśmy wyszukiwarkę z myślą o użytkownikach, a nie o stronach internetowych – to na bazie tego założenia dokonaliśmy wszystkich poprawek na przestrzeni ostatniej dekady.”

 

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1294

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót