Ile zarabiają informatycy?

Ile zarabiają informatycy?

Jakiś czas temu na Wirtualnej Polsce opublikowany został interesujący artykuł o zarobkach informatyków. Zaciekawił mnie nie dlatego, że działam również w tej branży, ale ze względu na szeroki zakres publikacji, która nie ograniczała się tylko do podania zarobków jednej kategorii, lecz przedstawiała wynagrodzenia pracowników z całej branży, na różnych szczeblach, m.in. analityków, administratorów, programistów, grafików.

Tak dla wyjaśnienia dodam, że administrator sieci komputerowej to wysokiej klasy specjalista, zajmuje się budowaniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych. Zadaniem administratora jest zarządzanie sieciami komputerowymi w firmie lub w instytucji, nadzorowanie pracy składników sieci, czyli serwerów, routerów, terminali i komputerów osobistych. administrator tworzy sieci lokalne i integruje mniejsze całości w większe, następnie łączy je z Internetem. Musi zapewniać bezawaryjną pracę sprzętu, zajmuje się obsługą systemu poczty elektronicznej, informuje oraz instruuje użytkowników na temat zagrożeń i problemów dotyczących sieci, a także zapewnia jej bezpieczeństwo poprzez system haseł i innych zabezpieczeń.

Z kolei webmaster to osoba zajmująca się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Musi znać (x)html, css, podstawy JavaScript. Może zajmować się również grafiką - jeżeli jest dobrym grafikiem, to można go nazwać webdesignerem. Jeżeli chodzi o webdevelopera, to oprócz posiadania wszystkich kompetencji webmastera potrafi również programować, co daje mu możliwość tworzenia stron dynamicznych. Do programowania najczęściej używa języka PHP.

Powodem dla którego zainteresowały mnie zarobki administratora sieci informatycznej jest fakt, że w tym zawodzie są największe różnice w zarobkach w firmach polskich i zagranicznych. Artykuł podaje, że w firmach zagranicznych administrator sieci informatycznej zarabia średnio 5425 zł, a w Polsce 3500 zł. Zarobki webmastera w Polsce wynoszą 2900zł, a webdevelopera 3800zł.

Na podstawie wyżej wymienionych informacji nie ma wątpliwości, że informatycy zarabiają dobrze. Najniższe wynagrodzenia dotyczą prac, które mogą być wykonywane już przez techników informatyków. Zdecydowanie wyższe płace wstępują na stanowiskach specjalistycznych, w większości przypadków przekraczają 4000 zł. Najwyższe zarobki związane są m.in. z konsultantami ds. IT, które wynoszą 7500 zł oraz analityk ami ds. IT – 7000 zł.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1205

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót