Internet – jak to się w ogóle zaczęło?

Internet – jak to się w ogóle zaczęło?

Dziś aż trudno jest nam sobie wyobrazić, że mogłoby go zabraknąć. Każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu na przeszukiwanie jego zasobów. Nie zawsze jednak ludzkość mogła z niego korzystać. Jak narodziła się idea Internetu? Jak toczyły się jego losy na przestrzeni lat? Czy zawsze wyglądał tak jak teraz? Warto to wiedzieć ponieważ jest to historia, która dotyczy praktycznie każdego z nas. Jeden z najważniejszych „wynalazków” ludzkości 29 września 2011 roku kończy bagatela 42 lata!

17 sierpnia polski Internet obchodził swoje dwudziestolecie. Od momentu podłączenia naszego kraju do sieci wiele się zmieniło. Internet jest dziś dla zwykłego użytkownika ogromnym ułatwieniem oraz narzędziem, które pozwala na swobodę komunikacji nie zważając na granie terytorialne. Jeśli natomiast chodzi o firmy, to daje on im niesamowite możliwości, zwiększa zasięg odziaływania i pozwala działać ze skutecznością jaka kiedyś była wprost niewyobrażalna. Aż chciałoby się rzec „100” lat Internecie. Bez niego bowiem życie byłoby znacznie trudniejsze. Co więcej społeczeństwo, któremu był on dany z trudnością zaakceptowałoby jego brak.

Od czego to się właściwie zaczęło?

Jak każdy wynalazek, tak również Internet zapoczątkowała idea. W tym wypadku była to chęć gromadzenia wiedzy ludzkiej w sposób, który umożliwiałby jej wygodne wykorzystywanie – segregowanie, wyszukiwanie konkretnych informacji itp. Taką idę przedstawił w 1945 roku na łamach czasopisma „Atlantic Monthly” amerykański inżynier i wynalazca – Vannevar Bush. Urządzenie, które opisał on w swoim artykule nazwał „Memeksem” (od „memory extender” czyli inaczej „rozszerzacz pamięci”). Pomysł ten był bardzo rewolucyjny. Zakładał bowiem m.in. zintegrowanie wielu mediów takich jak książki, filmy, nagrania dźwiękowe oraz inne i stworzenie pomiędzy nimi powiązań. Ciekawostkę stanowi pulpit Memexa, który miał służyć do wpisywania informacji do systemu. Był on na tyle rewolucyjny, że zawierał coś, co tak naprawdę dopiero od niedawna stało się popularne i sukcesywnie podbija rynek – ekran dotykowy. Choć samego Memexa nie udało się nigdy stworzyć, to jego idea była tak naprawdę pierwszym pomysłem, który aspirował do używania techniki hipertekstowej.

Artykuł Busha zainteresował wiele osób. Stał się on inspiracja m.in. dla amerykańskiego socjologa Teda Nelsona, który w 1960 roku wystąpił ze swoim własnym projektem sieci komputerowej, która posiadała już prosty interfejs. Co ciekawe dokumenty, które znajdowałyby się w sieci miałby być powiązane w sposób, który jest nam dziś doskonale znany –hiperlinkami. Choć Nelson bardzo dobrze opisał swój „wynalazek” od strony teoretycznej, to praktycznie prace nad nim szły niestety w bardzo wolnym tempie. Ciekawe jest jednak to, że wiele z jego pomysłów zostało wykorzystanych przez ludzkość w kolejnych latach. Tak powstał właśnie World Wide Web oraz protokół TCP/IP a także HTTP.

Prawdziwego przełomu w badaniach nad Internetem dokonał w 1963 roku informatyk - JCR Licklider. Po praz pierwszy użył on nazwy Intergalactic Computer Network. Choć z punktu widzenia czasu wydaje się ona nieco pompatyczna, to wyraźnie wytyczyła kierunek kolejnych badań nad siecią. Istotne jest również to, że już wcześniej bo w 1960 roku opisał on szeroko rozległą sieć niezależnych komputerów, połączonych ze sobą przy użyciu istniejących już wówczas sieci telefonicznych. Nic więc dziwnego, że to właśnie „Licka” uznaje się za tego, który położył podwaliny pod ARPANET.

Rzeczywista historia Internetu sięga 29 września 1969 roku. To właśnie wówczas na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a w niedługim czasie również w trzech następnych amerykańskich uniwersytetach, zainstalowano w ramach eksperymentu pierwsze węzły sieci ARPANET. Co ciekawe projekt ten był finansowany przez ARPA (Advanced Research Project Agency) - agencję zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojsk. Przez następne dwa lata utworzona sieć była cały czas rozbudowana przez naukowców z różnych ośrodków. Trzeba było stworzyć m.in. aplikacje umożliwiające wykorzystanie możliwości komunikacyjnych jakie dawał ten rewolucyjny „wynalazek”. Jednym z pierwszych jego zastosowań było zdalne wykonywanie obliczeń na komputerach dużej mocy znajdujących się w innych ośrodkach.

Od tego roku Internet zaczął się rozwijać w zatrważającym wprost tempie. W roku 1973 stworzone zostało międzynarodowe połączenie do Wielkiej Brytanii oraz Norwegii, a zaledwie rok później Ray Tomlinson stworzył rewolucyjny program służący do przesyłania elektronicznych wiadomości po sieci (e-mail). Co ciekawe już w 1979 roku powstają również pierwsze grupy dyskusyjne Usenet – drugi z filarów dzisiejszego Internetu. Przełomem było również wprowadzenie w 1982 roku jako standardu protokołu TCP/IP. W tym samym roku w Europie powstała sieć EUnet, dzięki której użytkownicy mogli korzystać z usług poczty elektronicznej oraz Usenet. Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem było stworzenie w 1983 roku bramy (Gateway) pomiędzy ARPANET CSNET. Fakt ten uznawany jest za początek Internetu, który znamy dziś.

W 1988 roku do Internetu podłączonych jest już sześćdziesiąt tysięcy komputerów. W 1990 roku ARAPNET kończy swoją działalność, a rok później pojawiają się systemy WAIS (Wide Area Information Servers) i Gopher, rozszerzający liczbę usług internetowych. Od 1992 roku rozpoczyna się funkcjonowanie World-Wide Web stworzonej przez Tima Bernersa-Lee. Liczba przyłączonych wówczas do sieci komputerów przekroczyła już milion.

Tak kształtowała się historia Internetu na przestrzeni lat. Tak naprawdę dziś każdy z nas jest jednym z jej uczestników. Internet cały czas bardzo szybko się rozwija i stale rośnie liczba jego użytkowników. Uczestniczymy zatem w tworzeniu historii jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1489

Komentarze

« powrót