Krótko o historii domen internetowych

Dziś na świecie istnieje już ponad 180 milionów domen internetowych, a ich liczba stale rośnie. Tak naprawdę każdy może zarejestrować własny adres www i umieścić pod nim dowolną zawartość pod warunkiem, że jest ona zgodna z obowiązującym prawem. Co ciekawe istnieją domeny, które wyceniane są na bagatela kilka milionów dolarów. Warto więc poznać krótką historię domen internetowych i dowiedzieć się dlaczego mają one aż tak dużą wartość.

Na początek krótkie przypomnienie czym w ogóle jest domena internetowa. W dużym skrócie jest to unikalny adres, pod którym umieszczona jest konkretna strona www, sklep online, blog itp. Możemy je wyświetlić poprzez wpisanie w przeglądarce internetowej przypisanego im adresu www.nazwastrony.pl.   Co ważne – nie ma możliwości, aby istniały dwie takie same nazwy domen.

 

Jak to wszystko się zaczęło?

System nazw domenowych (w skrócie DNS) powstał w 1984 roku. Przyczynili się do tego dwaj amerykańscy naukowcy – John Postela oraz Paul Mockapetris. Rok później przystąpiono do rejestracji popularnych domen najwyższego poziomu tj. com, .org, .edu  oraz .gov. Pierwszą domeną była Nordu.net (1 stycznia 1985 roku), jednak oficjalnie nie została zarejestrowana. Pierwsza oficjalna komercyjna domena to symbolics.com. Utworzono ją w 15 marca 1985 roku. Jej właścicielem było przedsiębiorstwo  Symbolics Incorporated. Co ciekawe domena ta nadal funkcjonuje, pomimo iż firma, która ją zarejestrowała upadła na początku lat ‘90. Niedawno została sprzedana firmie XF.com Investments.

W kwietniu tego samego roku zarejestrowane zostały pierwsze adresy z .edu (cmu.edu, purdue.edu, ucla.edu), w czerwcu z .gov (css.gov), a miesiąc później pojawiła się pierwsza domena z rozszerzeniem .org (mitre.org).
Do najstarszych domen internetowych zaliczyć możemy również: Xerox.com, HP.com, IBM.com. Wszystkie zarejestrowano w 1986 roku. Rok później z kolei zaistniał Apple.com. Największy rywal „jabłuszka” – Microsoft – zarezerwował swój adres internetowy dopiero 5 lat później. Producenci nowoczesnych technologii przodują zatem jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów Internetu.

 

Koszty rejestracji domen.

Początkowo właściciele domen byli zobligowani do uiszczenia jednorazowej opłaty za swój adres internetowy. Roczny okres abonamentowy wprowadzono dopiero w 1998 roku. W ostatnich latach ceny domen zostały znacznie obniżone, a na rynku pojawiły się firmy, które w porozumieniu z NASK oferują ich rejestrację. To spowodowało gwałtowny wzrost liczby adresów w Polsce ale też w innych krajach.

 

Polskie domeny.

W chwili obecnej w naszym kraju zarejestrowano ponad 2,3 mln domen, co stanowi niecały procent wszystkich zarejestrowanych na świecie adresów.  Analitycy wskazują, że w ciągu ostatnich lat liczba adresów internetowych na świecie zwiększyła się z 2 do aż 183 milionów.
Polska domena narodowa „.pl” ustanowiona została dopiero w 1990 roku. Pierwsze adresy internetowe z tym rozszerzeniem zarejestrowano z kolei w roku następnym, jednak ciężko obecnie stwierdzić jaka domena była pierwszy oraz kiedy dokładnie zarejestrowana.

W tym samym czasie (ok. 20 grudnia 1991 roku) nastąpiło też pełne połączenie naszego kraju z Internetem (zniesienie blokady ze strony USA).
20 października 1993 roku powstała pierwsza polska strona www - Polish Home Page. Projekt „Polska Strona Domowa” zainicjowany został przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1995 roku powstał z kolei pierwszy polski portal – Wirtualna Polska.

 

Kolejne rozszerzenia.

Z roku na rok przybywa nie tylko abonentów domen ale też rozszerzeń. Od 2001 roku możemy rejestrować domeny z końcówką .biz a także .info. Stworzono je z myślą o biznesie oraz stronach informacyjnych. W 2005 roku na wniosek konsorcjum europejskich operatorów domen narodowych EURid powołano kolejne rozszerzenie - .eu. Początkowo jego dostępność była ograniczona do krajów Unii Europejskiej. Po roku udostępniono je jednak wszystkim chętnym.
W 2008 roku powstało kolejne ciekawe rozszerzenie. Tym razem za sprawą firmy Telenic. Wprowadziło ono na rynek pierwszą domenę .tel. W zamierzeniu twórcy ma ona pomóc internautom w odnalezieniu danych adresowych firm i osób prywatny. Rozszerzenie .tel ma stanowić swoistą internetową książkę telefoniczną.

 

Na koniec trochę statystyk …

Po blisko 30 latach w Internecie funkcjonuje około 223 milionów domen.  Prawie połowa to adresy z rozszerzeniem .com – ok. 102 miliony. Najbardziej popularną domeną krajową jest z kolei .de (15 milionów adresów).  Warto też wiedzieć, że polska końcówka .pl również znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych domen internetowych choć daleko jej jeszcze do niemieckiej (2,3 miliony). Najcenniejsze adresy internetowe to m.in.: Sex.com (13 mln USD), Fund.com (10 mln USD), Porn.com (9.5 mln USD), Diamond.com (7,5 mln USD), Slots.com (5,5 mln USD).

 

domeny-pl-2013-jpg

 

Ważniejsze daty dla polskich domen:

 • 10 kwietnia 1991 roku - otrzymanie IP dla Polski 148.81.0.0,
 • 30 kwietnia 1991 roku szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze zarejestrował polską domenę .pl,
 • 17 sierpnia 1991 roku z baraku przed Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy wysłany z Polski e-mail,
 • 20 grudnia 1991 roku - Stany Zjednoczone znoszą ograniczenia w łączności z Polską,
 • 20 grudnia 1991 roku placówki naukowe UW, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach zostały podłączone do internetu,
 • 17 października 1994 roku zostaje zarejestrowana domena rodan.waw.pl,
 • 24 grudnia 1994 roku zostaje zarejestrowana domena computerland.pl,
 • 1 stycznia 1995 roku - powstawnie domen edu.pl, agh.edu.pl, icm.edu.pl, gov.pl, uw.edu.pl, fuw.edu.pl, ncu.edu.pl, nask.org.pl, art.pl, poznan.pl (oraz domeny kilku innych miast),
 • 17 lutego 1995 roku powstaje domena pol.pl,
 • 5 lipca 1995 roku zostaje zarejestrowana domena tpsa.pl,
 • 5 października 1995 roku to data powstania domeny nask.pl,
 • 29 sierpnia 1996 zostaje zarejestrowana domena polbox.pl,
 • 16 grudnia 1997 postawje domena pol34.pl,
 • 25 marca 2003 NASK jako pierwsza w Europie i jedna z pierwszych na świecie instytucji pełniących rolę "registry" czyli krajowego rejestru nazw internetowych wprowadza do powszechnego użytku domeny ze znakami narodowymi, czyli tzw domeny IDN,

 

Ważniejsze organizacje:

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) - krajowy rejestr nazw internetowych w domenie .pl

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - organizacja koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu,

IANA (Internet Assigned Numbers Authority) - organizacją zarządzająca domenami najwyższego poziomu oraz nadzorująca działania mechanizmu DNS,

ITU (International Telecommunication Union) - organizacja ustanowiona w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego,

 

Źródła:
Internet zaczął się na Hożej. To już 20 lat!, gazeta.pl

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 4120

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót