Opatentowanie znaku towarowego/logo

Zakładając firmę bardzo istotnym elementem jest wykreowanie swojej marki, ponieważ to ona ma pierwszy kontakt z potencjalnym klientem. Zakup towarów czy skorzystanie z określonych usług nie zależy tylko i wyłącznie od ceny, ale często również od marki. Zanim jednak wypromujemy naszą markę, należy opatentować swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, choćby dlatego, aby w przyszłości z racji zaniedbania tej czynności nie mieć z tego tytułu problemów związanych z używaniem przez kogoś innego naszego logo.

Dla przedsiębiorstwa, które opatentowało swój znak towarowy jest to bardzo korzystne działanie z uwagi na fakt, iż już nikt nie będzie mógł świadczyć usług czy sprzedawać produktów pod naszym logiem. Bardzo ważnym elementem jest fakt, iż po trzech miesiącach od złożenia wniosku o opatentowanie naszego znaku towarowego, znak ten nabiera mocy prawnej a co oznacza, że już nikt nie może posługiwać się tym znakiem handlowym, chyba że udzielimy mu pisemnego zezwolenia. W innym razie jeżeli zauważymy, że ktoś bezprawnie wykorzystuje nasze logo, możemy złożyć zawiadomienie do właściwego organu ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zgłoszony znak towarowy nabiera zdolności prawnej po upływie trzech miesięcy od daty zgłoszenia wniosku, ponieważ po tym czasie Urząd Patentowy RP wydaje informator do ogólnej publikacji, w którym znajdują się zestawienia wszystkich nowych zgłoszonych znaków towarowych do opatentowania. Zaleca się aby przed złożenie wniosku w Urzędzie Patentowym sprawdzić, czy przypadkiem znak towarowy o takiej samej nazwie jak nasz nie został już wcześniej zgłoszony. Jeżeli zostałby już złożony to jeszcze nie oznacza, że nasze logo nie zostanie opatentowane. Ponieważ będzie to zależeć od nadanych klas.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1134

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót