Smartfony podbijają świat!

Smartfony podbijają świat!

Popularność smartfonów na całym świecie gwałtownie rośnie. Już dziś w USA stanowią one aż 50% rynku telefonów komórkowych. Podobnie rzecz ma się w takich krajach jak Wielka Brytania czy Hiszpania. Tam również ponad połowa kupowanych telefonów komórkowych to smartfony. Czy ten trend się utrzyma?

Nowoczesne telefony komórkowe oferują nam już nie tylko możliwość wykonywania połączeń głosowych czy wysyłania SMS-ów. To urządzenia, które zapewniają nam nieograniczony dostęp do internetu gdziekolwiek jesteśmy oraz mnóstwo radości związanej z korzystaniem z multimediów.

 

Smartfony w Europie.

Jak wynika z badań GfK w 2011 roku w Europie sprzedało się o 3,2% więcej telefonów komórkowych w porównaniu z ubiegłym. Okazuje się, że najbardziej wzrosła liczba zakupionych smartfonów. Nabyliśmy ich bowiem aż o 67% więcej niż rok wcześniej. W 2011 roku w Europie kupiono 258 telefonów komórkowych (3,2% więcej niż rok wcześniej).

W 2010 roku smartfony stanowiły zaledwie 22% rynku telefonów komórkowych. W 2011 roku było to już 36%, a w grudniu 2011 roku 45%. W badaniu przeprowadzonym przez GfK wzięło udział 25 krajów europejskich. We wszystkich odnotowano zwiększoną sprzedaż smartfonów wynoszącą od 35% (Wielka Brytania) do nawet 105% (Kazachstan, Rosja, Turcja czy Ukraina). W chwili obecnej najwięcej smartfonów kupują Brytyjczycy – udział rynkowy na poziomie 17%. Następni w kolejce są Niemcy, Austriacy oraz Szwajcarzy (16%). Jak się okazuje wzrósł nie tylko popyt na smartfony ale też ich cena. W porównaniu z 2010 roku przeciętny koszt zakupu tego typu urządzenia jest wyższy o około 8% i średnio wynosi teraz 200 euro.

Preferencje użytkowników wciąż się zmieniają.

Zdaniem firmy analitycznej IDC do końca tego roku na świecie zostanie zakupionych aż o 0,1 miliarda telefonów komórkowych więcej w porównaniu z ubiegłym. Z kolei jeśli chodzi o same smartfony to tych nabędziemy o 38,8% więcej niż w 2011 roku. Choć zatem przepaść pomiędzy zwykłymi telefonami a smartfonami nadal jest zauważalna (1,8 miliarda kontra zaledwie 686 milionów), to wyraźnie widoczny jest trend wzrostowy.

IDC sprawdziło również, jaki system operacyjny najczęściej wybieramy i okazało się, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie to nadal Android. Zaraz za nim plasuje się iOS firmy Apple. Póki co mobilny Windows Microsoftu pozostaje za nim daleko w tyle. Niemniej jednak może się to szybko zmienić. Prognozuje się bowiem, że chociaż trudno sobie wyobrazić, aby ktoś odebrał Androidowi jego pierwsze miejsce, to około roku 2016 analitycy przewidują, że Windows może odebrać Apple drugą lokatę na liście najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych. Są to jednak dość odległe przewidywania, które mogą ale nie muszą się sprawdzić. Czas pokaże, jak będzie w rzeczywistości.

 

Amerykanie pokochali smartfony.

Zdaniem firmy badawczej Nielsen odsetek smartfonów w całkowitej liczbie telefonów komórkowych w USA wynosi już 49,7%. To duży awans biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej wynosił on zaledwie 36%. Na przełomie grudnia, stycznia oraz lutego smartfony stanowiły już 2/3 ogólnej liczby kupowanych przez amerykanów telefonów.

 

Polska także smartfonami stoi!

Preferencje zakupowe Polaków (mowa oczywiście o telefonach komórkowych) badał Nielsen. Między czerwcem a lipcem 2011 roku przepytał on 1600 naszych rodaków. Co udało się ustalić?

Jak się okazało ponad 81% osób po 16 roku życia dysponuje telefonem komórkowym (penetracja SIM jest w Polsce na poziomie 125%). Warto także powiedzieć, że 39% użytkowników nie traktuje telefonu jako jedynego urządzenia mobilnego, z którego korzystają. Na 1600 przepytanych osób aż 1000 posiadało smartfony. Polskie firmy analityczne podawały już wcześniej, że 26% wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych w Polsce posiada smartfony. Jeśli zaś mówimy o tak zwanej populacji online odsetek ten jest jeszcze wyższy (38%). Użytkownicy smartfonów to przede wszystkim mężczyźni (61%), nieco rzadziej kobiety (48%).

Zdaniem Nielsena Polacy odznaczają się niską świadomością systemów operacyjnych. Okazuje się bowiem, że większość naszych rodaków nie potrafi wskazać systemu operacyjnego, z którego korzysta. Największą świadomość tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystają mają użytkownicy Windows Mobile (45%). Z kolei tylko 38-19% Androida czy iOS wie, czego tak naprawdę na co dzień używa.

Jeśli zaś chodzi o rok 2012 to na chwilę obecną dysponujemy jedynie danymi z pierwszego kwartału ale już teraz są one obiecujące. Jak podaje firma analityczna IDC Polacy kupili w tym czasie 2,2 mln telefonów komórkowych z czego 47,5% to smartfony. Sprzedaż smartfonów wzrosła o 18%, a zwykłych telefonów komórkowych o 47% w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku. Już drugi kwartał pozycję lidera rynkowego utrzymuje Samsung ze sprzedażą na poziomie miliona urządzeń.

Ja będzie dalej?

Możemy się spodziewać, że w kolejnych latach liczba smartfonów nadal będzie rosła. Polacy tak jak mieszkańcy krajów bardziej rozwiniętych coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii. Coraz chętniej korzystamy także z mobilnego internetu oraz usług, które nam on oferuje.

A czy ty jesteś posiadaczem dotykowego telefonu? Jaki system operacyjny ma Twój smartfon? Zapraszamy do dyskusji!

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1182

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót