Właściwy wybór domeny

Właściwy wybór domeny

Adres strony www który będzie skutecznym elementem przyciągnięcia klientów oraz ułatwiający zapoznanie z ofertą przedsiębiorstwa jest w dzisiejszych czasach cennym składnikiem promocji. Czasami zdarza się tak, że niektóre firmy umyślnie bądź bez złych intencji na przykład w wyniku zbiegu okoliczności rejestrują domenę, która może być podobna do używanej już przez inne przedsiębiorstwo.

W takim przypadku można mówić o naruszeniu znaku towarowego, który jest chroniony przez Ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.). Art. 120 ust. 1 definiuje znak towarowy jako: „każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw”. Domena internetowa również spełnia te wymogi, której intencją jest odróżnienie oferty jednego podmiotu od innego.

Przykładowo jeżeli w Lublinie działa kancelaria adwokacka, która zarejestrowała domenę www.adwokatlex.lublin.pl, to rejestracja przez inny podmiot adresu www.adwokat-lex.lublin.pl może być naruszeniem znaku towarowego i działanie o znamionach nieuczciwej konkurencji. W takim przypadku firma, która uważa się za pokrzywdzoną może wystąpić na drogę sądową. W sytuacji udowodnienia, iż konkurent działał w złej wierze, adres www może mu zostać odebrany i przekazany prawowitemu właścicielowi. A w konsekwencji środki zainwestowane w promocję domeny przepadają. Dlatego też warto sprawdzić np. w bazach danych urzędu patentowego (www.uprp.pl), czy nazwa, która ma stać się składnikiem przyszłego adresu, nie jest zarejestrowana jako zastrzeżony znak towarowy.

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1165

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót