Wszystko co warto wiedzieć aktualizacji Androida 4.4 KitKat na tablety

Nowy Android 4.4 KitKat, wreszcie pojawił się na tablety. Użytkownicy tabletów z serii Nexus z niecierpliwością oczekiwali tej aktualizacji, niejednokrotnie, i niebezpodstawnie, narzekając na politykę Google w tym zakresie. Obecnie możemy spodziewać się aktualizacji oprogramowania Nexusa 7 i Nexusa 10, pojawiła się również informacja, że Nexus 4 i Nexus 7 w wersji 3G, również zostaną objęte aktualizacją – „wkrótce” ale… jeszcze nie wiadomo kiedy.

To dobra wiadomość dla posiadaczy starszych urządzeń z serii Nexus, którzy będą mogli skorzystać z nowego, wydajniejszego oprogramowania. Uaktualniony Android ma wnosić sporo innowacyjnych zmian, ma być szybszy, bezpieczniejszy i zapewniać lepszy multitasking.

Jakich zmian możemy oczekiwać?
Wygląd pulpitów nie zmienił się w stosunku do poprzedniej wersji oprogramowania, za to na uwagę zasługuje ulepszony program uruchamiający, który zyskał na przezroczystości. Także zarządzanie ustawieniami, tapetami i widgetami zostało poprawione, a menu aplikacji sprawia lepsze wrażenie. Została również wprowadzona nowa wersja klawiatury, wspierająca pisanie gestami, bez konieczności odrywania palca po napisaniu słowa. Choć polski słownik nadal nie jest zbyt bogaty, wyraźnie można zauważyć lepsze podpowiedzi podczas pisania. Niestety nadal wiele brakuje mu do doskonałości.

Zmiany objęły również ulepszenie wbudowanego klienta e-mail, ale bardziej pod względem interfejsu, niż funkcjonalności. Przypomina on teraz aplikację Gmail, przy czym, oczywiście nadal możliwa jest integracja wielu kont, z różnych skrzynek pocztowych.

Największą rewolucję wprowadzono w zakresie obsługi SMSów. Wciągnięto je do aplikacji Hangouts, która stała się domyślnym klientem do wysyłania wiadomości tekstowych. Dzięki temu, SMSy mają być dostępne z poziomu zarówno tabletu, jak i komputera, przeglądarki internetowej, czy interfejsu webowego. Aplikacja działa sprawnie, ale nie pozwala na zmianę kodowania, przez co użytkownicy są zmuszeni do korzystania z domyślnego UTF-8. Komunikator pozwala również na zmianę statusu, wysyłanie animowanych emotek i informowanie innych o używanym urządzeniu. Użytkownicy szybszych urządzeń prawdopodobnie będą zadowoleni, ale w przypadku starszych Nexusów, mających problem z wydajnością, aplikacja może nie działać tak sprawnie, jak byśmy tego chcieli.

Warto zauważyć, że Android 4.4 KitKat nie wprowadza żadnych rewolucji w zakresie oferowanych aplikacji. Nie znajdziemy tam niczego, czego nie mogliśmy ściągnąć na własną rękę ze sklepu Google Play. Czy warto więc żałować, że aktualizacja nie trafiła jeszcze do wszystkich? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Kategorie:

Tagi:

Liczba wyświetleń: 1424

Podobne artykuły

Komentarze

« powrót